Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

t:taxus-cis-rodzaj [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**Rodzaj** //Taxus// — cis
 +
 +[[d:Drzewa]] lub [[k:krzewy]] o czerwonobrązowej [[k:kora|korze]], łuszczącej się charakterystycznie cienkimi płatami o falistej linii brzegu.
 +Gałęzie ułożone nieregularnie; [[p:pąki|pączki]] drobne, okryte łuskami.
 +
 +Drzewa dwupienne. [[k:Kwiaty]] rozwijają się wczesną wiosną z pąków kwiatowych zawiązanych w lecie ubiegłego roku. Pąki kwiatowe męskie liczne, na wiosnę pękate i żółte, pąki żeńskie mniejsze i smuklejsze, mniej liczne, zielonkawe.
 +Kwiaty męskie tworzą się w pachwinach [[l:liście|liści]] i zawierają od 6 do 14 symetrycznie rozmieszczonych tarczkowatych [[pręcików]] z 4—8 workami pyłkowymi. U nasady kwiat jest otoczony dziesięcioma łuskowatymi listkami. Kwiaty żeńskie powstają jako pędy drugiego rzędu u nasady zawiązka pędu wegetatywnego i składają się z trzech par naprzeciwległych łusek oraz ustawionego na szczycie zalążka otoczonego osłonką. U nasady zalążka wytwarza się zawiązek miseczkowatego zgrubienia zwanego **osnówką**. 
 +
 +[[n:Nasiona]] jajowate, otoczone mięsistą (zwykle szkarłatną) osnówką, otwartą na szczycie kielichowato, dojrzewają w pierwszym roku.
 +
 +[[Igły]] spłaszczone i prawie równowąskie, z wystającym nerwem na górnej stronie; wierzchołek zawsze zaostrzony; u nasady igieł — cienki, krótki ogonek, przylegający do pędu. Górna strona zielona i zwykle błyszcząca, dolna jaśniejsza (ale nie biała), z aparatami szparkowymi.
 +
 +Cisy nie mają [[żywicy]]. W igłach, [[d:drewno|drewnie]] i nasieniu występuje trujący alkaloid — **taksyna**; brak jej tylko w osnówce nasienia, która jest jadalna, bardzo słodka (mdła) i lepka. Osnówką zjadana jest przez ptaki, roznoszące przy tym nasiona; niektóre gatunki ptaków żywią się również nasionami.
 +
 +Na półkuli północnej występuje 7 gatunków cisów, bardzo podobnych i blisko spokrewnionych. W Europie rośnie tylko jeden gatunek.
 +
 +//Taxus baccata// L. — [[c:cis pospolity]]
  
t/taxus-cis-rodzaj.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)