Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

r:rosliny-nagozalazkowe [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Rośliny nagozalążkowe ======
 +
 +//Gymnospermophytina// (= //Gymnospermae//, = //Pinophytina//)
 +
 +**Rośliny nagozałążkowe (czyli nagonasienne)** pojawiły się na naszym globie znacznie wcześniej niż [[r:rośliny-okrytozalążkowe|okrytozalążkowe]]. Jako „starsze", wykazują w porównaniu z okrytozalążkowymi pod wieloma względami bardziej uproszczoną budowę. 
 +
 +Nagonasienne są wyłącznie roślinami drzewiastymi. 
 +
 +W ich łodygach w budowie pierwotnej występują otwarte wiązki kolateralne, które na przekroju poprzecznym ułożone są w pierścień. Przyrost wtórny na grubość następuje dzięki działaniu [[k:kambium|kambium]]. [[d:drewno|Drewno]] jednak jest zbudowane prościej niż u okrytozalążkowych, a jako elementy przewodzące zawiera ono prawie zawsze tylko [[c:cewki|cewki]]. Ponadto w części [[ł:łyko|łykowej]] występują komórki sitowe i nie ma komórek towarzyszących. [[l:liscie|Liście]] są wielopostaciowe, jednakże zwykle grube i wiecznie zielone; biegnące przez nie wiązki są nie rozgałęzione lub rozgałęzione widlasto.
 +
 +[[k:kwiaty|Kwiaty]], z wyjątkiem kwiatów wymarłej klasy **benetytów** (//Bennettitopsida//), zawsze są jednopłciowe i mają na długiej osi pręciki lub owocolistki, najczęściej jeszcze w dużej, nieokreślonej liczbie (szyszki kwiatowe). Zalążki wykształcają się na brzegach płaskich owocolistków, które nie zrastają się jeszcze brzegami, nie tworzą zalążni, a przeciwnie, bardzo często zupełnie przypominają kształtem i budową liście (np. u sagowców). Zalążki nagie, bezpośrednio zapylane przez ziarna pyłku, prawie zawsze przenoszonego przez wiatr.
 +
 +Nagozałążkowe są jednopienne albo dwupienne (sagowce, miłorzębowe, z iglastych: [[c:cis-pospolity|cis]] i [[j:jalowiec-pospolity|jałowiec]]). Brak słupka i zalążni powoduje, że u roślin nagozalążkowych nie wykształca się [[o:owoce|owoc]]. Kwiaty żeńskie albo [[k:kwiatostany|kwiatostany]] często przekształcają się w swoiste twory — szyszki. Na wydłużonej osi dźwigają one liczne zdrewniałe łuski, pomiędzy którymi znajdują się [[n:nasiona|nasiona]].
 +
 +Gromadę roślin nagozalążkowych, zarówno kopalnych, jak i obecnie żyjących, możemy podzielić na 2 nadklasy i 7 klas: 
 +
 +I. //Cycadophytina// — nagozałążkowe wielkolistne
 +
 +  - //Pteridospermopsida// (//Pteridospermae//) — paprocie nasienne (wymarłe)
 +  - //Cycadopsida// (//Cycadinae//) — sagowce
 +  - //Bennettitopsida// (//Bennettitinae//) — benetyty (wymarłe)
 +  - //Gnetopsida// (//Gnetinae//) — gniotowe
 +
 +II. //Coniferophytina// (//Pinophytina//) — nagozałążkowe drobnolistne
 +
 +  - //Cordaitopsida// (//Cordaitinae//) — kordaitowe (wymarłe)
 +  - //Ginkgopsida// (//Ginkgoinae//) — miłorzębowe
 +  - //Coniferopsida// (= //Coniferae//, — //Pinopsida//) — iglaste, szpilkowe
 +
 +Żyjące jeszcze obecnie rośliny nagozalążkowe należą więc do czterech klas. Sagowce, gniotowe i miłorzębowe są reliktami minionych epok i mają we florze współczesnej już tylko nielicznych przedstawicieli, których ojczyzną są kraje o ciepłym klimacie. W naszej strefie klimatycznej gniotowe reprezentowane są tylko przez jeden [[g:gatunek|gatunek]] — prześl ostrą (//Ephedra distachya// L.). Sagowce i miłorzębowe nie są reprezentowane w rodzimej roślinności leśnej, natomiast duże znaczenie w gospodarstwie leśnym ma klasa iglastych.
  
r/rosliny-nagozalazkowe.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)