Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

r:rodzaj-picea-swierk [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**Rodzaj** //Picea// — świerk
 +
 +{{ http://linnaeus.nrm.se/flora/barr/pina/picea/piceabi15.jpg?/images/150x200|świerk}}
 +{{ http://193.251.82.94/pif-collection/gadget_dossier/gadget_347/promo_sapin_nc017t-picea.jpg?/images/140x140|świerk}}
 +Do rodzaju tego należą zimozielone, zwykle wysokie [[d:drzewa]], o prostych strzałach i stożkowatych [[k:korona|koronach]], nawet w starszym wieku. Konary ułożone prawie okółkowo, ale mniej regularnie niż u [[k:abies|jodeł]]; pomiędzy okółkami występują również pojedyncze, krótkie gałęzie. [[k:Kora]] cienka, w młodości gładka, w starszym wieku łuszcząca się tarczkowato. [[p:Pędy]] gęsto bruzdowane (u większości jodeł gładkie, bez bruzdek), a po opadnięciu [[igieł]] szorstkie, tarkowate wskutek pozostających sęczkowatych poduszeczek (trzonków) igieł (ważna cecha diagnostyczna). Przy zrywaniu świeżych igieł poduszeczki odrywają się razem z nimi. Po uschnięciu igły świerków szybko opadają, w przeciwieństwie do igieł jodłowych. [[p:Pąki]] zwykle po 3—5 na wierzchołkach pędów, u większości [[g:gatunek|gatunków]] nie pokryte [[żywicą]].
 +
 +Igły zwykle czworokątne w przekroju (romboidalne) z równomiernie rozłożonymi liniami aparatów szparkowych (słabo widoczne) albo spłaszczone i z białymi paskami tylko na dolnej stronie, ale nigdy nie wykrojone na wierzchołkach. W igle są dwa [[przewody żywiczne]]. Blizna po opadłej igle kształtu rombowego.
 +
 +{{ http://www.cc.jyu.fi/~pamakine/kuvat/kasvit/picea.abies.cruenta.jpg?/images/140x130|świerk}}
 +Drzewo jednopienne; [[k:kwiaty]] męskie tworzą się w kątach igieł, żeńskie na wierzchołkach pędów zeszłorocznych.
 +[[Szyszki]] od jajowatych do wydłużonych cylindrycznych, zwykle zwisają i zawsze opadają w całości (nie rozsypują się) po wysypaniu nasion. Łuski okrywowe zwykle małe, ukryte, niewidoczne. [[n:nasiona|Nasienie]] umieszczone w łyżeczkowatym zagłębieniu skrzydełka, nie zrośnięte z nim, łatwe do wyłuskania bez zniszczenia skrzydełka (przeciwnie niż u jodeł), pozbawione żywicy. [[Siewki]] mają 4—15 [[l:liścienie|liścieni]]. [[k:korzeń|System korzeniowy]] powierzchniowy, zwłaszcza jeśli drzewa rosną na [[glebach]] zbyt wilgotnych.
 +W korze, jak również w [[d:drewno|drewnie]], znajdują się przewody żywiczne.
 +
 +Około 40 gatunków świerków występuje na północnej półkuli w rejonach o klimacie umiarkowanym lub chłodnym, rzadko cieplejszym (Chiny, Himalaje).
 +W Polsce występuje jeden gatunek rodzimy — //Picea abies// ([[ś:świerk pospolity]]); poza nim w Europie mamy jeszcze //Picea omorika// ([[ś:świerk serbski]]) i //Picea obovata// ([[ś:świerk syberyjski]]).
  
r/rodzaj-picea-swierk.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)