Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

r:rebarka [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Rębarka ====== 
 +
 +{{ :wiki:www2-bandit-1290h-usa-z2.jpg?368x240|Rębarka}}
 +
 +Rębarki są maszynami przeznaczonymi do rozdrabniania [[d:drewno|drewna]] poprzez jego przecinanie w poprzek włókien. W rezultacie rozdrabniania otrzymuje się zrębki (cząstki drewna) o wymiarach 3÷50 mm. Zależnie od wymiarów i właściwości zrębki mogą być surowcem wyjściowym do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych, celulozy oraz do ekstrakcji żywicy lub garbników. Mogą być również przeznaczane na cele opałowe.
 +
 +Ze względu na mobilność rębarki dzielą się na stacjonarne i przewoźne. Rębarki stacjonarne są stosowane w zakładach przemysłowych, na dużych [[s:skladnice-drewna|składnicach]] manipulacyjno-spedycyjnych i przy instalacjach przeznaczonych do spalania zrębków opałowych. Rębarki przewoźne są wykorzystywane do produkcji zrębków w [[l:las|lesie]] i na mniejszych składnicach manipulacyjnych. Mogą bez trudu docierać do miejsca pracy i poruszać się między partiami surowca przygotowanego do zrębkowania. Źródłem napędu elementu roboczego może być własny silnik lub silnik maszyny bazowej. 
 +
 +Podstawowe rodzaje rębarek przewoźnych:
 +  * doczepiane do ciągnika - montowane na własnym podwoziu typu przyczepy lub półprzyczepy;
 +  * zawieszane na ciągniku;
 +  * montowane samochodzie;
 +  * montowane na [[f:forwarder|forwarderze]];
 +  * montowane na podwoziu maszyny budowlanej (np. koparki, ładowarki) lub innej maszynie samobieżnej.
 +
 +Rodzaj podwozia zastosowanej maszyny bazowej decyduje o typie podłoża, po którym rębarka może się poruszać. Rębarki montowane na samochodach powinny poruszać się po drogach utwardzonych. Po leśnych drogach gruntowych i szlakach operacyjno-zrywkowych mogą poruszać się rębarki doczepiane i zawieszane na ciągnikach rolniczych. Najmniej wymagające są pod tym względem rębarki montowane na forwarderach i innych maszynach samobieżnych.
 +
 +Ze względu na rodzaj rozdrabnianego surowca rębarki można podzielić na przeznaczone do zrębkowania tyczek i żerdzi, gałęzi, [[k:korona|koron]] i gałęzi oraz większych odpadów zrębowych, całych [[d:drzewa|drzew]]. Niektóre typy rębarek umożliwiają rozdrabnianie kilku (nawet wszystkich) rodzajów surowca.
 +
 +Z uwagi na rodzaj elementu roboczego rębarki dzielą się na: //tarczowe, bębnowe, stożkowe i ślimakowe//.
 +Istotnym kryterium jest także sposób podawania surowca - wyróżnia się rębarki z ręcznym i mechanicznym podawaniem drewna.
 +
 +Rębarka DVWB-112 produkowana była w latach osiemdziesiątych przez „Żefam" - Żnin. Rębarka tarczowa jest zawieszana na ciągniku rolniczym klasy 1,4. Napęd tarczy jest przekazywany z wałka odbioru mocy za pomocą sprzęgła elastycznego i przekładni pasowej klinowej. Surowiec przeznaczony zrębkowania jest podawany ręcznie do gardzieli rębarki. Pewna liczba tych rębarek jest w dalszym ciągu użytkowana.
 +
 +{{ :wiki:rebarko-rozdrabniarka.jpg?300x300|Rębarko-rozdrabniarka}}
 +
 +**Podstawowe dane techniczne rębarki DVWB-112**
 +
 +  * zapotrzebowanie mocy    - 55 kW 
 +  * prędkość obrotowa tarczy - 1000 obr./min 
 +  * średnica tarczy - 1120 mm 
 +  * liczba noży skrawających - 4 
 +  * wymiary gardzieli             - 220x220 mm 
 +  * długość zrębków (płynna regulacja) - 15-34 mm 
 +  * wysokość podawania zrębków     - 3950 mm 
 +  * kąt obrotu rury wylotowej - 360° 
 +  * wymiary gabarytowe (bez ciągnika): długość - 1685 mm, szerokość - 1530 mm wysokość (w pozycji roboczej) - 4090 mm
 +
 +Do zrębkowania całych drzew, koron, gałęzi i kłód jest przeznaczona fińska rębarka bębnowa TT 97R doczepiana do ciągnika rolniczego. Wydajność 30-100 m³/h. Źródłem napędu bębna jest napędzany dodatkowy silnik spalinowy. Zapotrzebowanie mocy - 50-160 kW.
 +Również produkcji fińskiej jest rębarka bębnowa TT 910 R zamontowana na samochodzie. Służy do zrębkowania odpadów zrębowych i tartacznych. Wydajność 60-120 m3/h. Zapotrzebowanie mocy - 235 kW.
 +
 +----
 +Źródło: Praca zbiorowa "Poradnik użytkowania lasu" Warszawa 2000
  
r/rebarka.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)