Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

r:rdza-pecherzykowata-igiel-sosny [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Rdza pęcherzykowata igieł sosny ======
  
 +
 +Sprawca: //Coleosporium tussilaginis// Lev.
 +
 +Choroba ta poraża [[i:igly-liscie-iglaste|igły]] tegorocznych [[p:pedy|pędów]] młodszych i starszych [[s:sosna-pinus|sosen]]. Oprócz [[s:sosna-zwyczajna|sosny zwyczajnej]], na której patogen występuje w stadium 0 i I, porażeniu ulega jeszcze wiele roślin zielnych (stadium II i III), jak //Senecio silvaticus//, //S. vulgaris//, //Tussilago farfara//, //Petasites officinalis//, //Sonchus arvensis//, //Melampyrum pratense//, //Campanula// spp. i inne.
 +
 +===== Objawy ===== 
 +
 +{{ :r:coleosporium_tussilaginis_3_beentree.jpg?440x250|Coleosporium tussilaginis}}
 +
 +W kwietniu i maju na igłach sosny ukazują się niepozorne, małe, blade plamki (pyknia), a w kilka dni później — łatwo dostrzegalne pęcherzyki (ecja), których ściany po pęknięciu i wysypaniu się ecjospor wydają się białe. Nieco później na dolnej stronie [[l:liscie|liści]] drugich gospodarzy ukazują się początkowo pomarańczowe, potem ciemnoczerwone plamki (uredia i telia).
 +
 +===== Sprawca =====
 +
 +Teliospory sprawcy, grzyba //Coleosporium tussilaginis// (//Basidiomycotina, Uredinales//), kiełkują już w jesieni wytwarzając zarodniki podstawkowe, które przenoszą chorobę ponownie na igły sosny.
 +Ponieważ drugich gospodarzy w naturze na ogół nie brakuje, często dochodzi do silnego porażenia sosen, prowadzącego niekiedy do strat przyrostowych, a nawet do zamierania zupełnie młodych sosen (w [[s:szkolka-lesna|szkółkach]]).
 +
 +===== Ochrona ===== 
 +
 +Wykaszanie (lub zwalczanie za pomocą herbicydów) zwartych skupień drugich gospodarzy w szkółkach, młodych [[u:uprawa-lesna|uprawach]] sosnowych i w ich bliskości (drogi, linie oddziałowe itp.) może być wskazane, jeżeli choroba występuje masowo z roku na rok. Innej ochrony przed tą chorobą jak na razie się nie stosuje.
 +----
 +Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka "Choroby drzew i krzewów leśnych" Warszawa 1993
r/rdza-pecherzykowata-igiel-sosny.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)