Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

r:rdza-agrestu [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Rdza agrestu ======
  
 +
 +{{ :r:rdza_agrestu.jpg?nolink&300|}}
 +
 +Sprawca: //Cronartium ribicola// Fisch., stadium II i III
 +
 +Wymienione stadia rozwojowe grzyba //Cronartium ribicola// (//Basidiomycotina//, //Uredinales//) atakują [[l:liscie|liście]] agrestu (//Ribes grossularia//) i niektórych innych rodzajów [[p:porzeczka-i-agrest-ribes|porzeczek]] (//Ribes// spp.).
 +
 +Na dolnej stronie ich liści ukazują się pod koniec wiosny i w lecie żółtobrunatne plamki (uredia), a wnet po nich ciemnobrunatne plamki ze skupieniami teliów, czyli kłaczkowatych, hakowato na szczycie zagiętych kolumienek utworzonych z jednokomórkowych eliptycznych teliospor. Te ostatnie kiełkują jeszcze w roku powstania wytwarzając sporidia, które z kolei zakażają [[i:igly-liscie-iglaste|igły]] [[s:sosna-pinus|sosny]].
 +
 +Powstałe w urediach urediospory dokonują w tym samym sezonie nowych infekcji liści agrestu. Porażone liście zamierają i przedwcześnie opadają. Urediospory mogą też zimować, a po przezimowaniu zakażają znów liście agrestu i w ten sposób patogen utrzymuje się przez cały rok w jednym stadium rozwojowym (II) na tym gospodarzu.
 +
 +Choroba ta jest powodowana przez tego samego sprawcę, którego sporidia (stadium IV) porażają igły, gałęzie i pnie sosen pięcioigłowych.
 +----
 +Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka "Choroby drzew i krzewów leśnych" 1993
r/rdza-agrestu.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)