Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

p:przyklady-systemow-pozyskiwania-drewna [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Przykłady systemów pozyskiwania drewna ======
 +
 +[[w:wyrozniki-systemow-metody-pozyskiwania-drewna|Wyróżniki]] (kryteria) stanowią jedynie ograniczony przykład doboru elementów do klasyfikacji systemów pozyskiwania drewna, ale nawet na ich podstawie można byłoby wyróżnić bardzo dużą liczbę teoretycznych systemów pozyskiwania drewna. Wiele z nich nie miałoby obecnie znaczenia praktycznego. Trzeba także podkreślić, że przyjęcie jednych elementów systemu ogranicza możliwości racjonalnego doboru innych, np. w systemie pozyskiwania drewna w [[c:ciecia-pielegnacyjne|cięciach pielęgnacyjnych]], z wielu względów należy wykluczyć metodę całego [[d:drzewa|drzewa]], do wyjątkowych przypadków ograniczyć metodę nadziemnej części drzewa, czy drzewa w częściach (dokonując przynajmniej okrzesywania zgrubnego). W tych warunkach ograniczone są obecnie możliwości racjonalnej pracy na wysokim poziomie technicznym w operacjach technologicznych.
 +
 +W przedstawionej sytuacji, posługując się liczbami porządkowymi przyjętych wyróżników (kryteriów), oznaczono przykładowo wybrane systemy pozyskiwania drewna w [[d:drzewostan|drzewostanach]] iglastych, które obecnie znajdują zastosowanie w praktyce.
 +
 +Przykładowe systemy pozyskiwania drewna:
 +
 +===== System 1.1.1.4.2.6.3.1 =====
 +
 +Pozyskiwanie [[d:drewno|drewna]] na terenie nizinnym, w [[m:mlodnik|młodniku]] iglastym, w [[c:czyszczenia-pozne-cp|czyszczeniach późnych]], metodą całej strzały, z okrzesywaniem przy [[p:pien|pniu]] na całej powierzchni cięć, z wyróbką na składzie docelowym drewna, z zaczepianiem okrzesanych strzał przy pniu, z przeładunkiem na składnicy przyzrębowej (przy drodze), z rozładunkiem na składzie docelowym, realizowane na poziomie pracy ręcznej (np. ścinka i okrzesywanie siekierą, zrywka i wywóz konny).
 +
 +===== System 1.1.2.6.2.2.3.2/3 =====
 + 
 +
 +Pozyskiwanie drewna na terenie nizinnym, w drzewostanie iglastym, w [[t:trzebieze-wczesne-tw|trzebieży wczesnej]], metodą drewna krótkiego, z okrzesywaniem przy pniu na całej powierzchni cięć, z wyróbką drewna przy szlaku operacyjnym, z załadunkiem drewna na szlaku operacyjnym (drewno leży przy pniu oraz na i przy szlaku), z przeładunkiem na składnicy przyzrębowej (przy drodze), z rozładunkiem na składnicy docelowej, wykonane na poziomie pracy ręczno-maszynowej i maszynowej (ścinka i wyróbką pilarką, zrywka forwarderem, wywóz zestawem samochodowym wyposażonym w żuraw).
 +
 +===== System 1.1.3.6.3.3.3.3/4 =====
 +
 +Pozyskiwanie drewna na terenie nizinnym, w drzewostanie iglastym, w [[t:trzebieze-pozne-tp|trzebieży późnej]], metodą drewna krótkiego z okrzesywaniem przy/na szlaku operacyjnym,z wyróbką drewna przy/na szlaku operacyjnym, z załadunkiem drewna na szlaku operacyjnym (drewno leży przy pniu oraz na i przy szlaku), z przeładunkiem na składnicy przyzrębowej (przy drodze), z rozładunkiem na składnicy docelowej, wykonane na poziomie pracy maszynowej oraz maszynowej, częściowo zautomatyzowanej (ścinka i wyróbką drewna harwesterem, zrywka forwarderem, wywóz zestawem samochodowym z żurawiem).
 +  
 +===== System 1.1.4.5.2.2/5.7.2/3 ===== 
 +
 +Pozyskiwanie drewna na terenie nizinnym, w drzewostanie iglastym, [[r:rebnia-zupelna-i|rębnią zupełną]], metodą dłużycową, z okrzesywaniem przy pniu na całej powierzchni cięć, z wyróbką drewna przy pniu na całej powierzchni cięć oraz na składnicy zbiorczej, z załadunkiem (zaczepianiem) drewna na powierzchni cięć, z przeładunkiem na składnicy przyzrębowej (przy drodze) oraz na składnicy zbiorczej, z rozładunkiem na składnicy docelowej, wykonane przeciętnie na poziomie pracy ręczno-maszynowej (ścinka i wyróbką pilarką, zrywka skiderem, wywóz drewna długiego zestawem samochodowym z wciągarką, drewna krótkiego zestawem z żurawiem, przewóz ze składu zbiorczego na skład docelowy koleją).
 +
 +===== System 2.1.7.4.2.4.3.2 ===== 
 +
 +Pozyskiwanie drewna na terenie podgórskim, w drzewostanie iglastym, [[r:rebnia-stopniowa-iv|rębnią stopniową]] (pierwsze cięcie), metodą całej strzały, z okrzesywaniem przy pniu na całej powierzchni cięć, z wyróbką na składnicy przyzrębowej, z zaczepianiem na całej powierzchni cięć, z przeładunkiem na składnicy przyzrębowej, z rozładunkiem na składnicy docelowej, realizowane na poziomie pracy ręczno-maszynowej (ścinka i wyróbką pilarką, zrywka skiderem, wywóz drewna długiego zestawem samochodowym z wciągarką, drewna krótkiego zestawem z załadunkiem ręcznym).
 +
 +===== System 3.1.5.2.4.4/5.7.2 =====
 +
 +Pozyskiwanie drewna na terenie górskim, w drzewostanie iglastym, [[r:rebnia-czesciowa-ii|rębnią częściową]], metodą nadziemnej części drzewa, z okrzesywaniem na składnicy przyzrębowej, z wyróbką drewna na składnicy przyzrębowej i zbiorczej, z zaczepianiem przy pniu na całej powierzchni cięć, z przeładunkiem na składnicy przyzrębowej i zbiorczej, z rozładunkiem na składzie docelowym, wykonywane przeciętnie na poziomie ręczno-maszynowym (ścinka i wyróbką pilarką, zrywka kolejką linową wywóz drewna długiego zestawem samochodowym z wciągarką, drewna krótkiego zestawem z załadunkiem ręcznym, przewóz ze składnicy zbiorczej na skład docelowy zestawem samochodowym wyposażonym w żuraw).
 +
 +Powszechne posługiwanie się wyczerpująco określonymi systemami pozyskiwania drewna jest dosyć trudne. Wymaga bowiem wiedzy o wszystkich wyróżnikach systemu, począwszy od ścinki drzewa do końcowej wyróbki (obróbki) drewna poza leśnictwem.
 +Znacznie powszechniejsze i prostsze jest posługiwanie się określeniem metody (systemu technologicznego) oraz procesu technologicznego pozyskiwania drewna.
 +----
 +Źródło:
 +  - Laurow Z. "Pozyskiwanie drewna" Warszawa 1999
 +  - Praca zbiorowa "Poradnik użytkowania lasu" Warszawa 2000
 +
  
p/przyklady-systemow-pozyskiwania-drewna.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)