Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

p:przygotowanie-pedow-do-szczepien [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Przygotowanie pędów do szczepień ======
 + 
 +Przez [[p:pedy|pęd]] do szczepień rozumie się pęd pozyskany w [[k:korona|koronie]] [[d:drzewa-mateczne|drzewa matecznego]], obejmujący 2 czasem 3 ostatnie przyrosty roczne, z którego następnie wycina się zraz do szczepienia na podkładce.
 +
 +Pędy do szczepień wczesnowiosennych (w pomieszczeniach ogrzewanych) i wiosennych (w [[s:szkolka-lesna|szkółce]]) pozyskuje się w lutym lub marcu, a do szczepień letnich - w dniu szczepienia lub poprzedzającym szczepienie.
 +
 +Pędy długości do 20 cm pozyskuje się w górnej połowie korony drzewa matecznego. Z jednego drzewa pozyskuje się co najmniej 50 pędów, ale w taki sposób, żeby nie spowodować dużych ubytków w koronie.
 +Wszystkie pędy z [[d:drzewa|drzewa]] zrywacz wiąże jeszcze w koronie w pęczek razem z wcześniej przygotowaną etykietą z numerem drzewa matecznego lub wkłada do torby i na sznurku spuszcza na ziemię. Pozyskanie pędów do szczepień odbywa się pod ścisłym nadzorem pracownika prowadzącego szczepienia.
 +
 +Wiązki pędów pozyskiwanych zimą przechowuje się do czasu szczepienia w lodowni na lodzie. Poetykietowane wiązki przykrywa się grubą (około 20-30 cm) warstwą śniegu. Temperatura lodowni nie powinna być niższa niż 2°C. Raz w tygodniu kontroluje się stan pędów. Pędy, na których pojawiają się oznaki pleśni, należy ostrożnie dezynfekować odpowiednim środkiem.
 +Pozyskane do szczepień letnich pędy [[s:sosna-zwyczajna|sosny]] i [[s:swierk-pospolity|świerka]] przetrzymuje się w chłodnej piwnicy o dużej wilgotności powietrza. Wiązki pędów powinny być zawinięte w dobrze nawilżony materiał.
  
p/przygotowanie-pedow-do-szczepien.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)