Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

p:przerzedzanie-siewow-w-szkolce [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Przerzedzanie siewów w szkółce ======
 +
 +Przerzedzanie ma na celu doprowadzenie siewek do równomiernego zagęszczenia zależnego od [[g:gatunek|gatunku]] i wieku. Przy stosowaniu właściwych [[n:normy-wysiewu-nasion-i-wydajnosc-siewek-w-siewie-czesciowym-i-pelnym|norm wysiewu]] i prawidłowym jego wykonaniu osiąga się zasadniczo pożądaną gęstość wschodów i nie zachodzi potrzeba przerzedzania siewek.
 +
 +Zdarzyć się jednak może, że mimo użycia właściwej normy wysiewu zabieg przerzedzania jest konieczny. Wynika to stąd, że norma jest ustalona dla przeciętnych warunków wzrostu, a gdy one ułożą się szczególnie pomyślnie, to siewki wschodzą w nadmiarze.
 +
 +Przerzedzenia siewek należy dokonywać także wówczas, gdy zmieniono cel produkcji i zamiast wykorzystania jednorocznego materiału sadzeniowego pozostawiono go na miejscu bez szkółkowania na drugi rok.
 +W pierwszym przypadku przerzedzenie należy przeprowadzić w kilka tygodni po wzejściu siewek, natomiast gdy siewki pozostają w [[s:szkolka-lesna|szkółce]] na drugi rok, najlepszym terminem jest wiosna drugiego roku. W obu przypadkach wczesne wykonanie przerzedzenia zapewnia pozostałym siewkom lepsze warunki wzrostu zarówno części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego. Przy przerzedzaniu uwzględnić należy naturalny ubytek siewek, jaki może nastąpić do końca okresu wegetacyjnego i nie wykonać go za silnie. Pamiętać tu trzeba, że gatunki szybko rosnące w pierwszym roku, także szybko wydzielają się samorzutnie i przerzedzanie ich może być zbędne.
 +
 +Zabieg przerzedzania można wykonać przez przerywanie lub wycinanie siewek. To pierwsze prowadzi się zawsze po silnym deszczu lub deszczowaniu i tylko wtedy, gdy siewki są jeszcze małe. Gdy trzeba przerzedzić siewki o dość silnie rozwiniętym systemie korzeniowym, zaleca się ich wycinanie.
  
p/przerzedzanie-siewow-w-szkolce.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)