Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

p:produkcja-sadzonek-w-warunkach-kontrolowanych [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Produkcja sadzonek w warunkach kontrolowanych ======
 +
 +Różne metody produkcji sadzonek w mniej lub bardziej sztucznym środowisku określa się, skrótowo i niezbyt precyzyjnie, jako metody produkcji w warunkach kontrolowanych lub metody bezszkółkowe.
 +W metodach tych wykorzystuje się specjalnie przygotowane podłoża (substraty), a także sztuczne osłony z folii lub szkła. Stosowanie różnych urządzeń technicznych, niekiedy zautomatyzowanych, zapewnia możliwość pełnej regulacji warunków świetlnych, cieplnych i wilgotnościowych oraz pokarmowych. Pozwala to na znaczną intensyfikacje procesów produkcji sadzonek. Uzyskuje się zwiększenie wydajności wschodów i siewek z jednostki powierzchni oraz przyspieszenie wzrostu sadzonek.
 +
 +W warunkach kontrolowanych produkuje się najczęściej sadzonki pochodzenia generatywnego z odkrytym systemem korzeniowym. Są to głównie siewki, rzadko przesadki. Bez stworzenia takich warunków nie jest również możliwa produkcja sadzonek wielu [[g:gatunek|gatunków]] [[d:drzewa|drzew]] leśnych na drodze wegetatywnej. W środowisku takim realizuje się też częściowo lub całkowicie cykl produkcji sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym, czyli sadzonek z bryłką.
 +
 +  * [[p:podłoża-do-produkcji-sadzonek]|Podłoża do produkcji sadzonek]]
 +  * [[p:produkcja-siewek-na-podłożach-na-odkrytej-powierzchni|Produkcja siewek na podłożach na odkrytej powierzchni]]
 +  * [[p:produkcja-sadzonek-pod-sztucznymi-osłonami-z-folii-i-szkła|Produkcja sadzonek pod sztucznymi osłonami z folii i szkła]]
 +  * [[p:produkcja-sadzonek-w-uprawach-hydroponicznych|Produkcja sadzonek w uprawach hydroponicznych]]
 +  * [[h:hartowanie-sadzonek-wyprodukowanych-pod-osłonami|Hartowanie sadzonek wyprodukowanych pod osłonami]]
 +  * [[c:cechy-sadzonek-wyprodukowanych-w-warunkach-częściowo-lub-całkowicie-sztucznych|Cechy sadzonek wyprodukowanych w warunkach częściowo lub całkowicie sztucznych]]
 +
  
p/produkcja-sadzonek-w-warunkach-kontrolowanych.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)