Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

p:produkcja-sadzonek-w-uprawach-hydroponicznych [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Produkcja sadzonek w uprawach hydroponicznych ======
 +
 +
 +Specyficznymi metodami produkcji sadzonek w namiotach i szklarniach są uprawy hydroponiczne. Próby z tymi uprawami są już w niektórych krajach dość zaawansowane. Najczęściej w wypadku sadzonek [[d:drzewa|drzew]] leśnych (zwykle siewek) przy uprawach hydroponicznych jako [[p:podloza-do-produkcji-sadzonek|podłoża]] używa się żwiru, gruboziarnistego piasku, grubo tłuczonej cegły, żużlu, keramzytu, wermikulitu i perlitu. Po dezynfekcji podłoża takie mogą być wielokrotnie wykorzystywane.
 +
 +Duże pojemniki-baseny lub obudowane stoły napełnione podłożem i wyposażone w odpowiednie urządzenia do nawilżania, przeważnie w postaci perforowanych rur ułożonych na ich dnie, są zwykle umieszczane w namiotach foliowych lub szklarniach, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza oraz zastosowania dodatkowego oświetlenia. Na wierzchu podłoży sypie się zwykle około 1 cm warstwę piasku, na którą wysiewa się nasiona bez przykrycia lub z odpowiednio grubym przykryciem tym samym materiałem.
 +
 +Mniejsze zastosowanie w szkółkarstwie leśnym mogą mieć uprawy hydroponiczne, przy których [[k:korzen|korzenie]] sadzonek pogrążone są całkowicie lub częściowo w pożywce. W pierwszym przypadku konieczne jest przewietrzanie pożywki, w drugim — nie zanurzona część korzeni korzysta z tlenu zawartego w powietrzu, a zanurzona w pożywce pobiera składniki pokarmowe. W metodach tych kłopotliwe jest utrzymanie sadzonek w pionowej pozycji, wymagające ich uchwycenia w szyjkach korzeniowych. Zamocowanie sadzonek powinno pozwalać na łatwe ich wyjęcie po zakończeniu procesu produkcji. Należy także pamiętać, że do korzeni zanurzonych w pożywce nie powinno dochodzić światło.
 +Produkowane hydroponicznie siewki mogą być użyte zarówno do szkółkowania, jak i zakładania upraw. Są to jednak sadzonki pozbawione mikoryzy.
 +
  
p/produkcja-sadzonek-w-uprawach-hydroponicznych.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)