Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

p:proces-technologiczny [2013/09/15 12:41] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Proces technologiczny ======
 +
 +Procesem technologicznym nazywamy szereg czynności wykonanych na przedmiocie pracy, których celem jest zmiana składu chemicznego, wymiarów, kształtu, montaż; celem tych czynności jest przygotowanie towaru rynkowego zgodnie z wymaganiami technicznymi. W przypadku [[p:pozyskiwanie-drewna|pozyskiwania drewna]] rozpoczyna się on przygotowaniem stanowiska roboczego i kończy wyrobieniem [[d:drewno|drewna]] okrągłego, to jest nadaniem mu postaci czyniącej go towarem rynkowym.
 +
 +Procesy produkcyjne mogą być proste lub złożone. Procesy proste, do których należy pozyskiwanie drewna, polegają na wytwarzaniu wyrobów prostych, wykonanych z jednego materiału przez poddanie go niewielkiej liczbie operacji. Procesy złożone obejmują procesy cząstkowe i procesy montażowe (np. produkcja [[p:pilarka-lancuchowa|pilarek]]).
 +
 +W uproszczeniu przyjmuje się, że procesy produkcyjne składają się z operacji pomocniczych (przygotowawczych i zakończeniowych), z operacji technologicznych i operacji transportowych. Do procesów pomocniczych zaliczamy wszystkie czynności, których celem jest przygotowanie pozyskiwania (np. opracowanie planu cięć, szacunki brakarskie, zakup sprzętu i materiałów, serwis, ewidencja wytworzonego drewna okrągłego itp.).
 +
 +Elementami składowymi procesów technologicznych są:
 +  * [[p:proces-technologiczny-operacje|Proces technologiczny - operacje]] 
 +  * [[p:proces-technologiczny-zabiegi|Proces technologiczny - zabiegi]] 
 +  * [[p:proces-technologiczny-czynnosci|Proces technologiczny - czynności]] 
 +  * [[p:proces-technologiczny-ruchy-robocze|Proces technologiczny - ruchy robocze]]
 +
 +----
 +Źródło: Laurow Z. "Pozyskiwanie drewna" Warszawa 1999
 +
  
p/proces-technologiczny.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:41 (edycja zewnętrzna)