Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

p:pielegnowanie-gleby-szczepow-i-sadzonek-na-plantacji-nasiennej-i-plantacyjnej-uprawie-nasiennej [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Pielęgnowanie gleby, szczepów i sadzonek ======
 +
 +Przez pierwsze 3-4 lata po założeniu plantacji [[g:gleba-lesna|glebę]] należy utrzymywać w czarnym ugorze przez systematyczne talerzowanie, kultywatorowanie i bronowanie, przeprowadzane w sezonie wegetacyjnym co najmniej 5-krotnie. Placówki o wymiarach 1 x 1 m wokół szyj korzeniowych należy odchwaszczać i spulchniać ręcznie nie powodując zagłębień i odsłaniania [[k:korzen|korzeni]]. 
 +
 +Wczesną wiosną w 4 lub 5 roku należy glebę dokładnie wyrównać, wysiać mieszankę traw szlachetnych i uwałować. W następnych latach trawę należy kosić kilka razy w roku i sprzątać lub roztrząsać na całej powierzchni, aby nie ułatwiać rozwoju gryzoniom, które mogą ogryzać [[k:kora|korę]] na [[p:przygotowanie-szczepow-do-zakladania-plantacji-nasiennych-i-plantacyjnych-upraw-nasiennych|szczepach]] (sadzonkach). Nawożenie gleby w plantacji może być potrzebne dopiero w okresie obradzania [[d:drzewa|drzew]]. Nawożenie powinno być prowadzone zgodnie z wynikami okresowych badań glebowych.
 +
 +Pielęgnowanie szczepów (sadzonek) polega na usuwaniu z podkładki w pierwszych 2-3 latach po jej wysadzeniu odbitek wyrastających poniżej miejsca szczepienia, ewentualnym usunięciu [[p:pedy|pędów]] najwyższego okółka, aby ułatwić pielęgnowanie gleby na placówkach, oraz stałej kontroli poprawności przywiązywania szczepów lub drzewek. Gdy w plantacyjnej uprawie nasiennej drzewka osiągną wysokość około 3 m, podkrzesuje się dolne gałęzie do wysokości 50 cm, aby ułatwić pielęgnowanie gleby w placówkach. Innych zabiegów nie przeprowadza się aby nie wpływać na swobodny rozwój drzewek.
  
p/pielegnowanie-gleby-szczepow-i-sadzonek-na-plantacji-nasiennej-i-plantacyjnej-uprawie-nasiennej.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)