Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

o:osutki-swierka [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Osutki świerka ======
  
 +**Sprawcy:** //Lophodermium macrosporum// (Hart.) Rehm, //Lophodermium piceae// (Fckl.) u. Hbhn (= //Lophoder­mium abietis// Rostr.)
 +
 +Zwykle mówi się o dwóch chorobach osutkowych [[s:swierk-pospolity|świerka pospolitego]], z których jedna jakoby przeważa w świerczynach górskich (__górska osutka świerka__), a druga w nizinnych (__niżowa osutka świerka__). W obydwu wypadkach atakowane bywają silnie zwarte [[m:mlodnik|młodniki]] i [[d:dragowina|drągowiny]].
 +
 +===== Objawy =====
 +
 +{{ :o:swierk4m.jpg|Osutka świerka}}
 +W wypadku __górskiej osutki świerka__ [[i:igly-liscie-iglaste|igły]] na zeszłorocznych [[p:pedy-roczne|pędach]] żółkną na wiosnę, a następnie brunatnieją. Przebarwienie to zaczyna się na jednym z końców igły lub w części środkowej, a potem rozszerza się na całą jej powierzchnię. We wrześniu lub paździer­niku tworzą się na chorych igłach, przeważnie na dolnej stronie, najpierw brunatne, a potem czarno połyskujące podłużne nabrzmienia — miseczki. Igły te pomimo zamarcia nie opadają w swej głównej masie na ziemię, lecz pozostają na pędach do wiosny, kiedy to miseczki dojrzewają i zaczyna się wyrzut zarodników workowych. Rzadziej zdarza się opad igieł wkrótce po ich zakażeniu, a wtedy miseczki tworzą się i dojrzewają na igłach leżących na ziemi. Obok miseczek tworzą się też niekiedy piknidia.
 +
 +Druga z chorób osutkowych świerka pospolitego występuje także na innych świerkach (np. na //Picea sitchensis//, //P. canadensis}//, a także na [[j:jedlica-zielona-daglezja-zielona|daglezji]], [[j:jodla-pospolita|jodle]] i [[c:cis-pospolity|cisie]]. Porażone igły zamierając żółkną, brunatnieją i opadają. Dopiero na leżących na ziemi igłach wy­twarzają się wydłużone czarne miseczki o przekroju kolistym (miseczki //L. macrosporum// są dłuższe i mają przekrój trójkątny).
 +
 +
 +===== Sprawcy =====
 +{{ :o:picea-lirula-macrospora1-m.jpg|Osutka świerka}}
 +Przyczyną górskiej osutki świerka jest grzyb //Lophodermium macrosporum// (//Ascomycotina, Phacidiales//). Jego worki (100x15 μm) zawierają po 8 nitkowatych askospor (75 x 1,5 μm). W piknidiach są bardzo małe, jajowate, bezbarwne, zarodniki konidialne. Zakażenie następuje przez szparki oddechowe igieł za pomocą strzępek kiełkowych askospor. Niżową osutkę świerka powoduje grzyb //Lophodermium piceae// (klasyfi­kacja j.w.) z formą konidialną //Hypodermina abietis// (//Deuteromycotina, Sphaeropsidales//). Jego askospory mierzą 70—80 x 1 μm. Choroba ta może być niebez­pieczna tylko w warunkach niskiej wilgotności powiet­rza. W wilgotnych warunkach może na porażonych igłach wystąpić grzyb //Sphaeridium candidulum// Sacc. et Roum. (//Deuteromycotina, Moniliales//), ograniczający swą obecnością rozwój patogena. Rozkładając w szybkim tempie leżące na ziemi igły grzyb ten utrudnia wytwarzanie się miseczek sprawcy.
 +
 +===== Warunki sprzyjające i ochrona ===== 
 +
 +Obydwu chorobom osutkowym sprzyja przegęszczenie młodych [[d:drzewostan|drzewostanów]] świerkowych, stąd ich ochrona wymaga głównie starannego podejścia do [[c:ciecia-pielegnacyjne|cięć pielęgnacyjnych]] z uwzględnieniem eliminowania  z tych drzewostanów [[d:drzewa|drzew]] chorych.
 +
 +----
 +Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka "Choroby drzew i krzewów leśnych" Warszawa 1993
o/osutki-swierka.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)