Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

o:osutka-jesienna-sosny [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Osutka jesienna sosny ======
  
 +**Sprawcy**: //Naemacyclus minor// Butin, //Lophodermium pinastri// (Schrad.) Chèv., //Sclerophoma pythiophila// Corda v. Hōhn
 +
 +
 +W latach 70-ych zwrócono w Polsce uwagę na postać przedwczesnego opadania [[i:igly-liscie-iglaste|igieł]] [[s:sosna-zwyczajna|sosny zwyczajnej]], którego największe nasilenie przypada na miesiące jesienne (Mańka, Przezbórski, Szymanowicz 1979). To zjawisko chorobowe nazwano __jesienną osutką sosny__. Na razie można je traktować jako wystarczająco ostro ujętą jednostkę chorobową, jeżeli chodzi o stronę objawową. Najpilniej jest potrzebne lepsze poznanie jej etiologii i epidemiologii.
 +
 +===== Objawy ===== 
 +
 +{{ :o:klw140109oic.jpg?400x275|Lophodermium pinastri}}
 +
 +Jesienna osutką sosny była dotychczas obserwowana tylko na sośnie zwyczajnej w wieku od
 +około 6 do około 15 lat. Objawy widoczne są tylko na zeszłorocznych igłach (i ewentualnie jeszcze starszych), nigdy natomiast nie na tegorocznych. Po opadnięciu zeszłorocznych igieł pozostaje normalnie uiglony [[p:pedy|pęd]] tegoroczny i ogołocona zeszłoroczna część pędu, a po dalszych zakażeniach kolejnych drugich roczników igieł ukazują się duże partie pozbawionych igieł pędów — z wyjątkiem tegorocznych przyrostów, które są uiglone. Zakażone igły (na zeszłorocznym przyroście pędu) w lecie zaczynają się przebarwiać, począwszy od wierzchołka, na żółtawozielono (z reguły w deseń marmurkowaty, później bardziej jednolity), rdzawobrunatno i brunatno, by w końcu w październiku/listopadzie opaść nagle na ziemię.
 +
 +===== Sprawcy =====
 +
 +Przyczyny choroby nie są jeszcze w pełni wyjaśnione. Jedni przyjmują, że powoduje ją głównie grzyb //Sclerophoma pythiophila (Deuteromycotina, Sphaeropsidales)//, w mniejszym stopniu grzyb //Lophodermium pinastri (Ascomycotina, Phacidiales//), a w jeszcze mniejszym być może także niektóre inne grzyby. Inni wymieniają jako głównego patogena grzyb //Cycloneusma minus// (Butin) di Cosmo, Peredo et Minter (= //Naemacyclus minor// Butin — //Ascomycotina, Helo-tiales//).
 +
 +===== Warunki sprzyjające =====
 +
 +Najbardziej sprzyjającym chorobie czynnikiem bywają prawdopodobnie złe warunki wodne w środowisku [[g:gleba-lesna|glebowym]] [[d:drzewa|drzew]].
 +
 +===== Ochrona =====
 +
 +Ochrona przed chorobą może polegać głównie na zabiegach profilaktyki dyspozycyjnej, jak prowadzenie we właściwym czasie starannych [[c:ciecia-pielegnacyjne|cięć pielęgnacyjnych]] i wprowadzanie do [[d:drzewostan|drzewostanów]] sosnowych [[g:gatunek|gatunków]] liściastych i [[m:modrzew-europejski|modrzewia]].
 +----
 +Źródło: Karol Mańka i Małgorzata Mańka "Choroby drzew i krzewów leśnych" Warszawa 1993
o/osutka-jesienna-sosny.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)