Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

o:okulizacja-oczkowanie [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Okulizacja (oczkowanie) ======
  
 +We wszystkich dotąd [[w:wykonanie-szczepien|sposobach szczepienia]] komponentem naszczepianym był zraz, a więc odcinek [[p:pedy|pędu]] z jednym lub kilkoma [[p:paki|pączkami]]. Okulizacja polega na naszczepianiu pojedynczych oczek. Wykonuje się ją latem, dopóki soki krążą jeszcze w podkładce, a [[k:kora|kora]] odchodzi łatwo od drewna. 
 +
 +Rozróżnia się dwa sposoby okulizacji: 
 +  * żywym oczkiem,
 +  * śpiącym oczkiem.
 +
 +Pierwszy stosuje się w maju-czerwcu, drugi od lipca do września. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że okulizacji oczkiem (pączek z małym kawałkiem kory) żywym założony pąk wyrasta jeszcze w tym samym sezonie, podczas gdy oczko śpiące przyrasta tylko do podkładki, a pęd wyrasta z niego dopiero na następną wiosnę.
 +
 +Pędy na oczka (zrazy) ścina się bezpośrednio przed okulizacją, po czym usuwa się [[b:blaszka-lisciowa|blaszki liściowe]], pozostawiając na zrazie jedynie dolną część każdego [[o:ogonek-lisciowy|ogonka liściowego]], a same zrazy należy chronić przed wysychaniem.
 +
 +Pracownik, który okulizuje, zdejmuje najpierw oczko z warstewką [[d:drewno|drewna]]. Jego długość powinna wynosić około 2,5-3 cm. Następnie na podkładce robi nacięcie w kształcie litery „T" i po odsunięciu kory w powstałą szparę wkłada się zdjęte oczko.
 +Wystającą część kory oczka z nacięcia podkładki obcina się. Miejsce okulizacji zawiązuje się szczelnie i mocno taśmą.
 +Gdy pączki na zrazie są bardzo grube, wsunięcie tarczki w nacięcie kory w kształcie litery „T" może być utrudnione. W takim wypadku korę nacina się na podkładce na kształt krzyża, a tarczkę wkłada tak, aby pączek znajdował się w miejscu skrzyżowania się obydwu nacięć.
 +
 +Najczęściej okulizuje się [[p:paki-spiace|pączkiem śpiącym]], tzn. uformowanym jeszcze w tym roku, w którym wykonuje się zabieg. 
 +
 +Nie okulizuje się gatunków iglastych.
o/okulizacja-oczkowanie.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)