Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

o:okrzesywarka [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Okrzesywarka ====== 
 +
 +Okrzesywanie jest operacją technologiczną polegającą na odcięciu gałęzi od [[p:pien|pnia]]. Jest pracochłonne, a w przypadku wykonywania [[p:pilarka-lancuchowa|pilarką]] również bardzo niebezpieczne ze względu na duże zagrożenie odbiciem. Mając to na uwadze opracowano szereg konstrukcji umożliwiających mechanizację tej czynności.
 +Okrzesywarki można podzielić na dwie grupy: bierne i aktywne.
 +  - **Okrzesywarki bierne** - okrzesywane [[d:drzewa|drzewo]] jest przeciągane przez urządzenie za pomocą ciągnika rolniczego wyposażonego w chwytak lub [[s:skider|skidera]]. Do takich okrzesywarek należała opracowana w byłej Czechosłowacji konstrukcja oznaczona symbolem OVS. Wymagała stosowania dwóch ciągników rolniczych - jeden stanowił maszynę bazową i służył do napędu układu hydraulicznego zamykającego i otwierającego noże okrzesujące, drugi ciągnik służył do przeciągania drzewa między nożami. Bardzo prostą konstrukcją była tzw. okrzesywarka bramowa, stosowana w krajach Ameryki Północnej. Tworzyła ją solidna metalowa krata, przez która przeciągano okrzesywane drzewo.
 +  - **Okrzesywarki aktywne** - w tym przypadku drzewa są przeciągane za pomocą specjalnego układu napędowego maszyny - walców podających, przenośników łańcuchowych lub ślimakowych, skoku części zespołu okrzesującego (tzw. okrzesywarki skokowe). Niektóre okrzesywarki są wyposażone w noże aktywne lub specjalne głowice okrzesujące o napędzie mechanicznym lub hydraulicznym.
 +W Polsce, mimo szeregu przeprowadzonych prób, okrzesywarki nie znalazły zastosowania.
 +----
 +Źródło: Praca zbiorowa "Poradnik użytkowania lasu" Warszawa 2000
  
o/okrzesywarka.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)