Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

o:okreslanie-wilgotnosci-szyszek-szyszkojagod-osnowek-i-nasion [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Określanie wilgotności szyszek, szyszkojagód, osnówek i nasion ======
 +
 +
 +Określanie wilgotności szyszek, szyszkojagód, osnówek i nasion jest ważne dla [[p:przechowywanie-nasion|przechowywania]] i [[p:przedsiewne-przysposabianie-nasion|przysposabiania nasion]]. 
 +
 +Wilgotność nasion można określić:
 +
 +===== metodą barwnej reakcji ===== 
 +
 +Metoda ta pozwala na orientacyjne określenie wilgotności nasion [[s:sosna-zwyczajna|sosny pospolitej]], [[s:swierk-picea|świerka]] i [[m:modrzew-larix|modrzewia]] przy użyciu pasków bibuły filtracyjnej, nasyconej 15% roztworem chlorku kobaltowego (CaCl2). Wykorzystuje się przy tym właściwości wchłaniania przez sole kobaltowe pary wodnej wydzielanej przez [[n:nasiona|nasiona]]. Bezpośrednio po zarejestrowaniu próbki do pudełka z nasionami, wypełnionego w 3/4 objętości, wkłada się wysuszony papierek kobaltowy, pudełko szczelnie zamyka i umieszcza na 1/2 godz. w temperaturze pokojowej (18-20ºC). Po otwarciu pudełka wyjmuje się papierek i natychmiast porównuje się z 5-stopniową skalą barw. Na podstawie jego zabarwienia określa się stopień wilgotności nasion w zakresie od 6,0 do 8,5%.
 +
 +===== metodą suszenia =====
 +
 +Stosuje się ją w celu dokładnego oznaczenia wody w nasionach, które nie zawierają lotnych kwasów tłuszczowych i związków aromatycznych. Z próbki pobiera się 3 porcje nasion o masie 5 g (jeżeli masa 1000 nasion nie przekracza 25 g), lub 25 g (przy masie 1000 nasion powyżej 25 g). Po dokładnym rozdrobnieniu nasion, poddaje się je suszeniu w temperaturze 105°C. Co godzinę suszoną próbkę waży się na wadze z dokładnością do 0,01 g. Suszenie przerywa się, gdy kolejne 3 ważenia nie wykazują ubytku masy próbki. 
 +
 +Procent wilgotności (W) oblicza się wg wzoru:
 +
 +**W = a - b/a * 100**
 +
 +w którym:
 +
 +a - masa próbki przed suszeniem, g,
 +
 +b - masa próbki po suszeniu, g
  
o/okreslanie-wilgotnosci-szyszek-szyszkojagod-osnowek-i-nasion.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)