Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

o:okrajek-lesny [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Okrajek leśny ======
 +
 +
 +[[l:las|Las]] przeciwstawia się bocznym wpływom atmosfery wykształcając na obrzeżu tzw. **okrajek leśny**, zbudowany z zewnętrznego szeregu [[d:drzewa|drzew]] o gęstych i nisko osadzonych [[k:korona|koronach]]. W ten sposób strefa zieleni, utworzona przez okrajek i sklepienie [[k:korona|koron]] przedstawia całość, zamykając w swym wnętrzu część atmosfery. Z powodu silnego osłabienia kontaktu z wolną atmosferą powietrze znajdujące się wewnątrz lasu staje się swoistym tworem, o innych parametrach nasilenia poszczególnych czynników klimatycznych.
 +
 +Drzewo okrajkowe ma swoisty pokrój oraz budowę wewnętrzną. Duża i asymetryczna korona jest efektem jednostronnego lepszego oświetlenia. Cechuje go również wyraźne wychylenie w kierunku pola, bowiem podlegając fototropizmowi, skierowuje się ku miejscu skąd otrzymuje nieograniczoną ilość pełnego światła. Brak konkurencji od strony pola i duża konkurencja o wodę i pokarm od strony wnętrza lasu powoduje silny rozwój systemu [[k:korzen|korzeniowego]] w kierunku pola. Silne, jednostronne ugałęzienie drzewa okrajkowego powoduje nierównomierny obieg wody i asymilatów, co przejawia się na przekroju poprzecznym, który jest eliptyczny z mimośrodowo usytuowanym rdzeniem.
 +
 +Zarówno pokrój jak i budowa wewnętrzna drzew okrajkowych sprawiają, że okrajek leśny spełnia ważną funkcję osłony przeciwwietrznej lasu.
  
o/okrajek-lesny.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)