Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

o:ocena-uproszczona-nasion [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Ocena uproszczona nasion ======
 +
 +Obowiązkowej ocenie uproszczonej, stosowanej powszechnie w Lasach Państwowych, podlegają [[n:nasiona|nasiona]] pozyskiwane lub przechowywane tylko w odpowiednio dużych partiach (zapasach), których masa jest większa co najmniej 5-krotnie od masy średniej próbki przysyłanej do oceny. Ocena mniejszych partii nasion jest dobrowolna.
 +
 +Próbki pochodzące z bardzo małych partii cennych nasion, np. drzew doborowych, mogą być oceniane przy zastosowaniu metod nie uszkadzających nasiona, np. na podstawie [[r:rentgenowskie-metody-oceny-zywotnosci-nasion|zdjęć rentgenowskich zarodka]].
 +
 +Od obowiązku przedsiewnej oceny uproszczonej w leśnych Stacjach Oceny Nasion (SON) zwolnione są nasiona pozyskiwane „na zielono" na własne potrzeby, które należy wysiewać natychmiast po zbiorze. Próbki tych nasion powinny być ocenione przed siewem metodą krojenia, przez leśniczego szkółkarza, dokonanej na podstawie przekroju 3 porcji nasion (3x50 sztuk). Jeśli nasiona pozyskane „na zielono" nie zostały ocenione metodą uproszczoną przed siewem to ich próbka powinna być wysłana po siewie do SON, celem dokonania oceny kontrolnej. Dotyczy to również nasion wysiewanych natychmiast po zbiorze jesiennym, jeśli okres pomiędzy pozyskaniem a siewem jest krótszy od 3 tygodni.
 +
 +Uproszczona ocena w Lasach Państwowych stosowana jest w 4 terminach:
 +  * [[o:ocena-jakosci-nasion-przed-zbiorem|przed zbiorem]],
 +  * [[o:ocena-jakosci-nasion-po-zbiorze-przed-siewem|po zbiorze przed siewem lub przechowaniem]],
 +  * [[o:ocena-jakosci-nasion-w-czasie-wieloletniego-przechowywania|w czasie przechowania]],
 +  * [[o:ocena-jakosci-nasion-przed-siewem-po-przechowaniu-lub-przysposabianiu|przed siewem po przechowaniu lub przysposabianiu]] ([[s:stratyfikacja-nasion|stratyfikacji]]).
  
o/ocena-uproszczona-nasion.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)