Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

o:ocena-jakosci-nasion-w-czasie-wieloletniego-przechowywania [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Ocena jakości nasion w czasie wieloletniego przechowywania ======
 +
 +W czasie wieloletniego przechowywania [[n:nasiona|nasion]] dokonywana jest przez SON uproszczona kontrola zmian zachodzących w jakości. Próbki nasion przechowywanych w [[c:chlodnie-do-przechowywania-nasion|chłodniach]], w temperaturze stałej +3°C i niższej, mogą być przysłane do oceny kontrolnej co 2-3 lata, natomiast próbki nasion przechowywanych w piwnicach, w temperaturach zmiennych od +4 do +15°C, powinny być oceniane co roku - najlepiej w okresie późno jesiennym i zimowym (od grudnia do lutego). Okres ważności takiej oceny dla większości [[g:gatunek|gatunków]] iglastych wynosi 6 miesięcy a dla gatunków liściastych i jodły - 3 miesiące. Wykonana w odpowiednim czasie kontrola może służyć jednocześnie do określania wartości siewnej nasion przed wysiewem ich w szkółce w czasie najbliższej wiosny.
 +
 +Jeżeli od czasu ostatniej oceny nasion, dokonanej zaraz po zbiorze lub w czasie przechowywania, minął przewidziany okres ważności, to należy dokonać w SON kolejnej uproszczonej oceny przedsiewnej w celu określania norm wysiewu. Z wykonania tej oceny zwolnione są zapasy [[s:stratyfikacja-nasion|nasion stratyfikowanych]] w warunkach naturalnych (dołowanych, przechowywanych w piasku pod [[d:drzewostan|drzewostanem]]), które należy wysiewać zaraz po rozmarznięciu [[g:gleba-lesna|gleby]], pod warunkiem, że były one ocenione już na jesieni przed złożeniem ich do stratyfikacji. 
 +
 +Odstępstwo to można stosować wtedy, gdy okres pomiędzy wydobyciem nasion z dołu a siewem jest krótszy od 3 tygodni. W przypadku stratyfikowanych w naturalnych warunkach nasion tych gatunków, których spoczynek spowodowany jest również przyczynami natury anatomicznej (np. [[j:jesion-wyniosly|jesion]], [[s:sosna-limba|limba]]), przed wysiewem należy we własnym zakresie dokonać kontroli rozwoju zarodka, na podstawie przekrojenia kilkudziesięciu nasion. Dotyczy to również nasion przechowywanych po przysposobieniu i zamrożonych z substratem.
  
o/ocena-jakosci-nasion-w-czasie-wieloletniego-przechowywania.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)