Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

m:mykosomatoza [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Mykosomatoza ======
 +
 +
 +Jest to wirusowa choroba gryzoni, królików i zajęcy; zakażenie następuje przez zetknięcie sie z chorymi zwierzętami lub ich wydzielinami, zwłaszcza z wyciekiem z oczu i nosa. Przenosicielami zarazków moga być kłujące owady oraz ptaki żywiące się padliną. Okres wylęgania się choroby 2-5 dni. 
 +
 +**Objawy:** zapalenie spojówek, silne obrzmienie powiek, potem całej głowy, wyciek z oczu - początkowo wodnisty, później ropny, obrzęk zewnętrznych narządów płciowych i stan zapalny odbytu; w późniejszym stadium choroby w okolicy uszu , na kończynach, a czasem na tułowiu tworzą się pod skórą niewielkie guzki.Choroba kończy się śmiercią po 10 - 12 dniach.
 + 
 +
 +**Zapobieganie:** okresowe dokładne odkażanie klatek (szorowanie gorącym roztworem sody kaustycznej lub ługu i bielenie świeżo gaszonym wapnem), stosowanie kwarantanny dla nowonabytych królików, izolowanie chorych sztuk i odsyłanie padłych do pracowni rozpoznawczych.
 + 
 +Brak skutecznych środków leczniczych. 
 +Padłe i zabite zwierzęta należy palić lub zakopywać.
 + 
 +Mykosomatoza po raz pierwszy wystąpiła w Europie w 1955 r. ( Francja, Belgia, Holandia, Niemcy), a w Polsce kilka lat temu w nielicznych powiatach na Śląsku. Obecnie ( 1963 r.) nie występuje.
 +---- 
 +
 +"Zootechniczny słownik encyklopedyczny", PWRiL Warszawa 1965 r.
  
m/mykosomatoza.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)