Mykosomatoza

Jest to wirusowa choroba gryzoni, królików i zajęcy; zakażenie następuje przez zetknięcie sie z chorymi zwierzętami lub ich wydzielinami, zwłaszcza z wyciekiem z oczu i nosa. Przenosicielami zarazków moga być kłujące owady oraz ptaki żywiące się padliną. Okres wylęgania się choroby 2-5 dni.

Objawy: zapalenie spojówek, silne obrzmienie powiek, potem całej głowy, wyciek z oczu - początkowo wodnisty, później ropny, obrzęk zewnętrznych narządów płciowych i stan zapalny odbytu; w późniejszym stadium choroby w okolicy uszu , na kończynach, a czasem na tułowiu tworzą się pod skórą niewielkie guzki.Choroba kończy się śmiercią po 10 - 12 dniach.

Zapobieganie: okresowe dokładne odkażanie klatek (szorowanie gorącym roztworem sody kaustycznej lub ługu i bielenie świeżo gaszonym wapnem), stosowanie kwarantanny dla nowonabytych królików, izolowanie chorych sztuk i odsyłanie padłych do pracowni rozpoznawczych.

Brak skutecznych środków leczniczych. Padłe i zabite zwierzęta należy palić lub zakopywać.

Mykosomatoza po raz pierwszy wystąpiła w Europie w 1955 r. ( Francja, Belgia, Holandia, Niemcy), a w Polsce kilka lat temu w nielicznych powiatach na Śląsku. Obecnie ( 1963 r.) nie występuje.


„Zootechniczny słownik encyklopedyczny”, PWRiL Warszawa 1965 r.

m/mykosomatoza.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)