Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

m:modrzew-japonski-nasiona [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Modrzew japoński — nasiona ======
 +
 +{{ :m:modrzew_japonski_-_nasiona.jpg?nolink&300|}}
 +
 +Modrzew japoński — nasiona //Larix leptolepis// Gord. (//L. kaempferi// Sarg.)
 +
 +[[d:drzewa|Drzewo]] jednopienne, pochodzi z japońskiej wyspy Hondo. Zaczyna obradzać już ok. 15 roku życia, później obradza średnio co 3 lata.
 +Kwitnie na przełomie kwietnia i maja wraz z rozwojem [[i:igly-liscie-iglaste|igieł]]. [[k:kwiatostany|Kwiatostany]] męskie ciemno-czerwono-brązowe, żeńskie różnej barwy.
 +Szyszki brązowe, małe, prawie kuliste, długości 2,0—3,5 cm, o łuskach połyskujących, cienkich, skórzastych, lekko prążkowanych, o zaokrąglonych lub przyciętych oraz wygiętych na zewnątrz brzegach.
 +
 +Sposób zbioru i [[w:wyluszczanie-nasion-drzew-iglastych|wyłuszczania]] szyszek oraz odskrzydlania i oczyszczania nasion taki sam, jak u [[m:modrzew-europejski-nasiona|modrzewia europejskiego]]. Wydajność łuszczenia ok. 2—4%. [[n:nasiona|Nasiona]] o zarysie trójkątnym, lekko owalne, długości do 4 mm, z przyrośniętymi, jednostronnymi błoniastymi, tępo zakończonymi skrzydełkami o długości do 6 mm, pokrywającymi całkowicie płaską, a dzięki temu błyszczącą stronę nasion. Druga strona nasion jest wypukła i matowa.
 +W pobliżu górnej krawędzi tej wypukłej strony u 60—100% nasion jest wyraźnie widoczny mały piramidalny wyrostek.
 +Masa 1000 nasion modrzewia japońskiego pozyskanych w Polsce jest dość niska, bo wynosi od 2,4 do 6,0 g, średnio 4,3 g (Antosiewicz 1970). Dane te jednak nie odbiegają od podawanych dla Japonii (2,0—6,7 g, średnio 3,8 g) i obszarów uprawy w zachodniej Europie (3,0—8,0 g, średnio 3,9 g) oraz w Ameryce Północnej (3,3—5,9 g, średnio 4,0 g) (Schopmeyer i in. 1974).
 +
 +Nasiona modrzewia japońskiego wykazują na ogół gotowość do kiełkowania. W razie potrzeby można ją spotęgować przez krótką chłodną [[s:stratyfikacja-nasion|stratyfikację]]. Zdolność kiełkowania nasion zebranych w Polsce osiąga maksymalnie 84%, średnio 32,2% (Antosiewicz1970). Można ją z pewnością zwiększyć oddzielając przez pławienie w wodzie nasiona pełne od pustych, tak jak u [[m:modrzew-europejski|modrzewia europejskiego]].
 +Nasiona przechowuje się na sucho w sposób podany dla modrzewia europejskiego. Wysiewa na wiosnę.
 +
 +----
 +Źródło: Praca zbiorowa po redakcją Andrzeja Załęskiego "Nasiennictwo leśnych drzew i krzewów iglastych" Warszawa 1995
 +
  
m/modrzew-japonski-nasiona.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)