Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

m:mieszance-europejskich-i-amerykanskich-topol-czarnych [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Mieszańce europejskich i amerykańskich topól czarnych ======
 +
 +Po sprowadzeniu do Europy w początku XVIII w. amerykańskich gatunków topól czarnych, krzyżowały się one samorzutnie z europejską [[t:topola-czarna|topolą czarną]] i jej [[o:odmiana|odmianami]]. Powstałe w ten sposób mieszańce tworzyły dalsze, zapylając się nawzajem lub krzyżując z [[g:gatunek|gatunkami]] wyjściowymi. 
 +
 +Osobniki wyróżniające się dodatnimi cechami, bujnym wzrostem, były stopniowo wybierane, rozmnażane wegetatywnie i z zachodu Europy wędrowały do innych krajów. Wszystkie te mieszańce otrzymały zbiorową nazwę [[t:topola-kanadyjska|topole kanadyjskie]] (topole euroamerykańskie) — //Populus x canadensis// **MOENCH** s. 1. (//Populus x euramericana// (**DOOLE**) **GUINIER**).
 +
 +Od chwili pojawienia się pierwszego mieszańca z tej grupy (//P. x canadensis// 'Serotina') w połowie XVII stulecia we Francji, datuje się niezwykle szybkie wkraczanie tych [[t:topola-populus|topól]] do upraw europejskich, na co zasłużyły sobie całkowicie ze względu na bardzo szybki wzrost, przewyższający gatunki rodzicielskie. Obecnie mieszańce euroamerykańskie mają duże znaczenie przede wszystkim dla gospodarki drzewnej, wchodzą one do doborów [[d:drzewa|drzew]] przydrożnych, służą również za gatunki wyjściowe do otrzymania nowych, coraz lepszych topól szybko i zdrowo rosnących.
  
m/mieszance-europejskich-i-amerykanskich-topol-czarnych.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)