Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

m:metody-siewu-nasion [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Metody siewu nasion ====== 
  
 +W zależności od właściwości biologicznych siewek poszczególnych [[g:gatunek|gatunków]] [[d:drzewa|drzew]] i [[k:krzewy|krzewów]] pod względem wzrostu oraz od ich przeznaczenia uwarunkowanego wiekiem (materiał sadzeniowy jedno i wieloletni), stosuje się odpowiednie metody siewu.
 +
 +W szkółkach leśnych stosuje się dwie metody siewu nasion: //siew pełny// i //częściowy//. 
 +
 +===== Siew pełny =====
 +
 +Siew pełny polega na rozłożeniu [[n:nasiona|nasion]] na [[g:gleba-lesna|glebie]] lub specjalnie przygotowanym podłożu równomiernie na całej obsiewanej powierzchni. Można go stosować głównie do nasion drzew iglastych, których siewki w ciągu jednego okresu wegetacyjnego osiągają wymiary pozwalające na ich użycie do zakładania upraw lub jako rozsadę do szkółkowania.
 +
 +Obsiewana powierzchnia powinna być tak przygotowana, aby przez cały okres wegetacji była praktycznie wolna od uciążliwych chwastów, a gleba nie pogarszała swoich właściwości fizycznych. Ponieważ spulchnianie gleby wokół siewek jest niemożliwe, siew pełny nie może być stosowany na glebach cięższych i zlewnych. Pod pełny siew należy wybierać raczej gleby żyzne, sprawne i niezachwaszczające się.
 +
 +===== Siew częściowy =====
 +
 +Siew częściowy może przybierać formę taśmowego lub rzędowego. Przy siewie taśmowym nasiona umieszcza się na pasach najczęściej o szerokości 6 cm (maksymalnie 12 cm), a przy rzędowym na pasach nie przekraczających 2 cm. Siew częściowy jest powszechnie stosowany, gdyż jest prostszy w wykonaniu, ułatwia pielęgnowanie gleby sposobami mechanicznymi oraz pozwala kształtować systemy [[k:korzen|korzeniowe]] siewek. Miejsca wysiewu powinny być zagłębione odpowiednio do [[g:glebokosc-siewu-i-grubosc-przykrycia-nasion|grubości przykrycia nasion]]. W celu zapewnienia równomiernej głębokości siewu i przykrycia nasion, pożądane jest przygotowanie rządków i tam przez wyciśnięcie rowków odpowiedniej głębokości. Nasiona wysiane w tak przygotowany rowek znajdują się na jednakowej głębokości, co sprzyja równoczesnym wschodom oraz stwarza korzystne warunki podsiąkania wody.
 +
 +[[s:siew-nasion|Siew]] może być wykonany ręcznie lub dzięki siewnikom zostać częściowo lub całkowicie zmechanizowany. Do siewu ręcznego rowki siewne należy przygotować mechanicznie. Siew ręczny należy ograniczyć do małych [[s:szkolka-lesna|szkółek]] podokapowych, gdzie utrudnione jest stosowanie używanego obecnie sprzętu mechanicznego oraz do wysiewu nasion drobnych i nasion [[s:skrzydlak|skrzydlaków]].
 +
 +Zarówno siew pełny, jak i częściowy prowadzone są na grzędach o szerokości dostosowanej do rozstawu kół ciągnika i narzędzi mechanicznych wykonujących różne prace szkółkarskie. Rzadziej wykonuje się siew taśmowy lub rzędowy na całych kwaterach. Szerokość odstępów między taśmami lub rzędami należy dostosować do rodzaju i wymiarów produkowanych siewek.
m/metody-siewu-nasion.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)