Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

m:material-wyjsciowy-do-zakladania-plantacyjnych-upraw-nasiennych [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Zgromadzenie materiału wyjściowego do zakładania plantacyjnych upraw nasiennych ======
 +
 +Szyszki i [[n:nasiona|nasiona]] do wyhodowania sadzonek do założenia plantacyjnych upraw nasiennych należy zbierać tylko w latach z co najmniej średnim urodzajem. Ze względów hodowlanych (przy słabym urodzaju nasiona mają osłabioną kondycję) i ekonomicznym (przy słabym urodzaju koszt pozyskania nasion jest znacznie większy) przyjmuje się, że zbiór z jednego [[d:drzewa|drzewa]] powinien dać co najmniej 1000 pełnych nasion. Odpowiada to około 1 kg świeżych szyszek [[s:sosna-zwyczajna|sosny]] lub [[m:modrzew-europejski|modrzewia]].
 +
 +W plantacji nasiennej nasiona (szyszki) przeznaczone są do założenia plantacyjnej uprawy nasiennej zbiera się klonami. Szyszki lub nasiona muszą być zbierane pod ścisłym nadzorem, z każdego drzewa lub klonu do oddzielnej torebki, w sposób uniemożliwiający pomieszanie z innymi. Do torebki wkłada się etykietę z numerem drzewa (klonu) i taką samą etykietę umieszcza się na zewnątrz, aby wykluczyć pomyłkę.
 +
 +Szyszki lub nasiona musi nadzorujący codziennie po zakończeniu pracy przekazywać do magazynu w nadleśnictwie.
 +Szyszki [[d:drzewa-mateczne|drzew matecznych]] lub [[p:przygotowanie-szczepow-do-zakladania-plantacji-nasiennych-i-plantacyjnych-upraw-nasiennych|szczepów]] łuszczy się w szafach wyłuszczarskich lub też w wyłuszczarni w taki sposób, aby nie doszło do pomieszania nasion z poszczególnych drzew.
 +
 +Do oceny próbki z takich nasion należy wysyłać do Stacji Oceny Nasion IBL. Wielkość próbki, z uwagi na wartość nasion i niewielkie ich ilości, powinna wynosić 1/10 ilości wymaganej według normy dla gospodarczych nasion tego gatunku. Próbki te wysyła się w pudełkach lub torebkach, oddzielnie dla każdego drzewa, wkładając do wewnątrz karteczkę z numerem drzewa matecznego (klonu) i pisząc taki sam numer na zewnątrz.
 +
 +Nasiona po wyłuszczeniu przechowuje się w odpowiednich warunkach dopóki nie zbierze się pełnego zestawu potomstw. Nie należy wysiewać nasion z mniejszej liczby drzew (klonów), gdyż powoduje to zawężenie puli genetycznej prowadzące do zmniejszenia ekologicznej plastyczności i tolerancji następnej generacji na warunki wzrostowe.
  
m/material-wyjsciowy-do-zakladania-plantacyjnych-upraw-nasiennych.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)