Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

l:lupanie-drewna [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +**Łupanie drewna**
 +
 +Łupanie drewna jest operacją polegającą na dzieleniu [[d:drewno|drewna]] równolegle do przebiegu włókien przez wbijanie siekier lub klinów w płaszczyznę boczną drewna. Podobną w skutkach czynnością jest kłucie postępujące od czół.
 +
 +Łupanie drewna wykonywane jest w [[l:las|lasach]] coraz rzadziej, z kłuciem mamy do czynienia sporadycznie (np. przy wyrobie gontów). Pracę wykonuje się dotychczas ręcznie za pomocą ciężkich siekier, młotów i klinów, najlepiej stalowych. Ostrza stosowanych narzędzi wbija się zawsze w obwód drewna (nigdy w wykonane przełupy). Przy jednej sztuce łupanego drewna może stać tylko jeden robotnik. Stosowanie techniki łupania polegającej na przemiennym wbijaniu siekier w jedną powstającą szparę przez dwóch robotników stojących naprzeciw siebie jest zabronione.
 +Częstym błędem powtarzającym się przy łupaniu jest pobijanie stalowych klinów obuchem siekiery.
 +
 +Duża uciążliwość łupania powodowała poszukiwania zmechanizowania tej pracy. Opracowano wiele maszyn ([[l:łuparka]]) znacznie ułatwiających dzielenie drewna. Dość ograniczone potrzeby łupania drewna nie wpłynęły na szersze ich upowszechnienie w praktyce leśnej.
 +----
 +Źródło: Laurow Z. "Pozyskiwanie drewna" Warszawa 1999
  
l/lupanie-drewna.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)