Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

l:lipa-szerokolistna [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Lipa szerokolistna ======
 +
 +//Tilia platyphyllos// **SCOP.** (//T. grandifolia// **EHRH.**) — lipa szerokolistna (l. wielkolistna)
 +
 +{{ :l:lipa_szerokolistna.jpg?nolink&300|}}
 +
 +[[d:drzewa|Drzewo]] dorastające do 40 m wysokości i 1,5 m pierśnicy. 
 +
 +Młode [[p:pedy|pędy]] zwykle owłosione, żółtawoczerwone. [[l:liscie|Liście]] okrągławe, długości 6—12 cm i szerokości 6—8 cm, obustronnie zielone, jednakowej barwy, na wierzchołku wyciągnięte, u nasady sercowate. Brzeg liścia karbowano-piłkowany, często z ostrymi, ościstymi ząbkami. Górna strona liści krótko owłosiona lub naga, dolna owłosiona na całej powierzchni, szczególnie na nerwach; w kątach nerwów kępki białych włosków; liście miękkie w dotyku. [[p:paki|Pąki]] podługowate, pokryte  3  łuskami, z których dolna sięga mniej niż do połowy pąka; barwa pąków taka sama jak pędów.
 +
 +[[k:kwiaty|Kwiaty]] żółtawobiałe, zebrane zwykle po 3 (rzadziej po 4—6); pręciki dłuższe od płatków, podsadka podługowata, zwężająca się stopniowo ku obu końcom, długości 5—12 cm, owłosiona na nerwie od spodu. Kwitnie w drugiej połowie czerwca, początku lipca (dwa tygodnie wcześniej od [[l:lipa-drobnolistna|lipy drobnolistnej]]). [[o:Owoce]] prawie kuliste lub gruszkowate, długości do 1 cm, wyraźnie 5-żeberkowe, filcowato owłosione i grubościenne.
 +
 +{{ :l:lipa_szerokolistna_1.jpg?nolink&300|}}
 +
 +Swym zasięgiem obejmuje środkową i południową Europę po środkową Hiszpanię i południowe Włochy. Na wschód dochodzi do Morza Czarnego (występuje w zachodniej części Ukrainy i Mołdawii), Azji Mniejszej i Kaukazu. Na północ sięga 51° szerokości geograficznej północnej.
 +
 +Lipa szerokolistna występuje w Polsce bardzo rzadko w stanie dzikim; w południowej części niżu oraz na wyżynie Małopolskiej, Lubelskiej, w Górach Świętokrzyskich, na Dolnym Śląsku, na Podkarpaciu, w niższych położeniach Karpat i Sudetów. Rośnie szybciej od lipy drobnolistnej, ma większe wymagania siedliskowe, wymaga klimatu cieplejszego, lubi gleby dobre. W górach sięga nieco wyżej niż //T. cordata//, do 800 m. Jest [[g:gatunek|gatunkiem]] najwcześniej kwitnącym spośród lip i cennym z tego powodu dla pszczelarstwa.
 +
 +[[f:forma|Formy]] ogrodowe: stożkowata złotokora ('Pyramidalis Aurea'), czerwonopędowa ('Rubra'), winoroślowa ('Vitifolia'), strzępolistna ('Laciniata') itd.
  
l/lipa-szerokolistna.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)