Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

k:korowarka [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Korowarka ======
 +
 +Korowanie to proces polegający na usuwaniu [[k:kora|kory]] z pozyskanego [[d:drewno|drewna]] i może być wykonywane za pomocą metod biologicznych, chemicznych lub mechanicznych. Najszersze zastosowanie znalazły jednak metody mechaniczne. Ze względu na sposób pracy korowarki można podzielić na dwie grupy, z uwzględnieniem zastosowanych w praktyce rozwiązań:
 +
 +{{ :wiki:korowarka.jpg?500x280|Korowarka}}
 +
 +  - Pracujące na zasadzie skrawania:
 +    * korowarki tarczowe;
 +    * korowarki z głowicami frezującymi;
 +    * korowarki z głowicami nożowymi;
 +  - Pracujące na zasadzie tarcia:
 +    * korowarki bębnowe;
 +    * korowarki z nożami zdzierającymi;
 +    * korowarki łańcuchowe.
 +
 +Posuw korowanego drewna może być ręczny lub mechaniczny. Korowarki mogą być stacjonarne, przewoźne lub przenośne. Źródłem napędu są silniki spalinowe lub elektryczne.
 +Produkowana w Finlandii korowarka Cembro stanowi przykład korowarki tarczowej przewoźnej, napędzanej z wałka odbioru mocy niewielkiego ciągnika rolniczego (minimalne zapotrzebowanie na moc - 12 kW). Została zbudowana na podwoziu saneczkowym, wykonanym z rur stalowych. Masa całkowita korowarki wynosi 250 kg. Wyposażona w trzy nastawne noże tarcza stalowa o średnicy 50 cm obraca się z prędkością 1500 obr./min i umożliwia korowanie drewna o długości 0,5-4 m i średnicy 5-28 cm. Docisk i posuw jest realizowany za pomocą obracającego się ślimaka. Obsługa jednoosobowa.
 +
 +Przewoźna korowarka VK-16, również produkcji fińskiej, należy do grupy korowarek działających na zasadzie tarcia. Dosyć szeroko stosowana na [[s:skladnice-drewna|składnicach drewna]]. Pozwala na korowanie drewna krótkiego i małowymiarowego długiego o średnicy 6-36 cm. Głowica wirująca korowarki jest wyposażona w dwa rodzaje noży korujących - nacinające i zdzierające. Liczba noży: 4+4. Zapotrzebowanie na moc około 20 kW. Źródłem napędu może być ciągnik rolniczy (przez wał odbioru mocy) lub silniki elektryczne.
 +Istniały również konstrukcje korowarek ręcznych, napędzanych silnikiem spalinowym, jednak z uwagi na duże zagrożenie podczas wykonywania pracy (m.in. drgania mechaniczne) nie znalazły one powszechnego zastosowania.
 +----
 +Źródło: Praca zbiorowa "Poradnik użytkowania lasu" Warszawa 2000
  
k/korowarka.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)