Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

k:korona-kwiatowa [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Korona kwiatowa ======
 +
 +**Korona** składa się z płatków, które stanowią dalszą ochronę organów generatywnych przed ich rozwinięciem. Wabią one owady, co przyczynia się do zapylania kwiatów. 
 +
 +Płatki są zwykle białe lub barwne (nie zielone); mają różną wielkość i różny kształt. Podobnie jak działki, płatki mogą być wolne (kwiaty wołnopłatkowe) lub zrośnięte (kwiaty zrosłopłatkowe). Kwiaty zrosłopłatkowe mogą mieć również koronę rurkowatą z widocznymi na jej brzegu łatkami kołnierzyka, np. u krzewuszki (//Weigela//). Kwiaty pozbawione korony nazywamy bezpłatkowymi.
 +
 +Niekiedy okwiat nie jest zróżnicowany na działki i płatki; wtedy jest albo bezbarwny, albo zabarwiony; w tym drugim przypadku pełni rolę płatków, np. u [[p:powojnik-clematis|powojników]] (//Clematis//) i [[m:magnolia-magnolia|magnolii]] (//Magnolia//). Takie kwiaty mają okwiat pojedynczy, w przeciwieństwie do kwiatów z okwiatem podwójnym, zróżnicowanym na [[k:kielich-kwiatowy|kielich]] i koronę. Kwiaty bezokwiatowe nie mają w ogóle okwiatu, np. u wierzbowatych (//Salicaceae//) i orzechowatych (//Juglandaceae//).
  
k/korona-kwiatowa.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)