Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

k:klembanka [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Klembanka ======
  
 +{{ :k:klembanka.jpg?nolink&300|}}
 +
 +Klembanka funkcjonuje nieco inaczej, choć służy do zrywki tego samego rodzaju surowca co [[s:skider-linowy|skidery linowe]] lub [[s:skider-chwytakowy|chwytakowe]]. 
 +
 +Ich konstrukcja przypomina nieco budową [[f:forwarder|forwarder]] sześcio- lub ośmiokołowy, zwłaszcza rama. Są wyposażone w kleszcze zrywkowe, osadzone na tylnej części ramy i żuraw hydrauliczny. Żuraw służy do umieszczenia części odziomkowych ściętych [[d:drzewa|drzew]], strzał lub dłużyc w kleszczach zrywkowych. Po zgromadzeniu pełnego ładunku kleszcze zostają zaciśnięte hydraulicznie i maszyna jest gotowa do transportu. W kleszczach znajduje się układ linowy zapobiegający wysuwaniu się ładunku podczas transportu.
 +
 +Niemieccy kontraktorzy (firmy wykonujące usługi) kupują kleszcze zrywkowe do już posiadanych forwarderów, zwiększając w ten sposób ich uniwersalność. Klembanki są wykorzystywane do zrywki drewna długiego na zrębach zupełnych i w [[t:trzebiez|trzebieżach]] starszych klas wieku. W ostatnim przypadku okrzesane strzały lub dłużyce powinny być ułożone pod kątem 45° do szlaku, w „jodełkę".
 +Przezbrojenie maszyny nie zajmuje zbyt dużo czasu. Zdjęcie kłonic i założenie kleszczy zrywkowych trwa 1-2 godz.
 +----
 +Źródło: Praca zbiorowa "Poradnik użytkowania lasu" Warszawa 2000
k/klembanka.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)