Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

k:karczownik [2013/09/15 12:40] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Karczownik ====== 
 +
 +{{ :wiki:karczownik.jpg?200x219|Karczownik}}
 +
 +Karczowniki służą do [[p:pozyskiwanie-drewna|pozyskiwania drewna]] pniakowego ([[k:karpina|karpiny]]). Karczowanie można przeprowadzać bezpośrednio po ścince [[d:drzewa|drzew]], pozyskuje się wówczas karpinę świeżą lub po pewnym czasie i wtedy uzyskujemy karpinę przemysłową (dojrzałą).
 +
 +Ze względu na źródło energii rozróżnia się karczowniki o napędzie ręcznym i mechanicznym.
 +
 +  - Karczowniki o napędzie ręcznym mają postać stojaków (trójnogów) ustawianych bezpośrednio nad pniakiem. Zastosowanie wielokrążka w połączeniu z mechanizmem korbowym lub dźwigniowym pozwala na uzyskanie na haku siły uciągu rzędu 60 kN.
 +  - Do karczowania mechanicznego można wykorzystywać ciągniki gąsienicowe wyposażone w specjalne zęby karczujące. Technika pracy polega na wgłębieniu w ziemię zębów karczujących w sąsiedztwie pniaka, a następnie jego podważeniu i wyrwaniu.
 +
 +Odmienne rozwiązanie konstrukcyjne prezentuje [[h:harwester|harwester]] do pozyskiwania karpiny zbudowany na początku lat siedemdziesiątych w Finlandii przez Kyōsti Pallari'ego. Maszyną bazową była w tym przypadku koparka podsiębierna na podwoziu gąsienicowym. Specjalny osprzęt składa się z głowicy karczująco-rozdrabniającej, zamontowanej na końcu żurawia hydraulicznego i pojemnika na pozyskaną karpinę. Mniejsze karpy są wydobywane w całości, natomiast większe lub silniej ukorzenione są rozcinane za pomocą noża głowicy i wydobywane w kawałkach.
 +
 +Inną metodą mechanicznego pozyskiwania karpiny jest obalanie całych drzew z [[k:korzen|korzeniami]] przy użyciu ciągnika z wciągarką i dwukółki lub wałka. Linkę zaczepową wiesza się na pniu drzewa na wysokości równej 1/5-1/4 jego wysokości i dopina do liny głównej wciągarki. Dwukółkę lub wałek umieszcza się od strony planowanego obalania drzewa. Ciągnik powinien znajdować się co najmniej w odległości równej podwójnej wysokości drzewa. Odcięcie karpy może nastąpić po obaleniu drzewa lub po jego zrywce na składnicę przyzrębową.
 +----
 +Źródło: Praca zbiorowa "Poradnik użytkowania lasu" Warszawa 2000
  
k/karczownik.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:40 (edycja zewnętrzna)