Jedlica - Pseudotsuga

Rodzaj Pseudotsuga — jedlica (daglezja)

Do tego rodzaju należą zimozielone drzewa o nieregularnie ułożonych konarach. Pędy po opadnięciu igieł pokryte owalnymi, nieco wystającymi bliznami, jak gdyby pośrednie między pędami świerka i jodły. Pąki duże, wydłużone i zaostrzone, wielołuskowe, zwykle bez żywicy.

Igły równowąskie, spłaszczone, z dwoma jaśniejszymi paskami na dolnej stronie, zwężające się u nasady, wierzchołki tępe lub nieznacznie zaostrzone, nie wykrojone; ustawione spiralnie, ułożone pierzasto lub grzebieniaste Na przekroju poprzecznym występują dwa przewody żywiczne. Drzewa jednopienne. Kwiaty męskie osadzone pojedynczo w kątach zeszłorocznych igieł, żeńskie — na wierzchołkach krótkich, bocznych gałązek.

Szyszki jajowate lub jajowato-wydłużone, zwisające, bardzo charakterystyczne wskutek długich, trójzębnych łusek wspierających, które wystają ponad łuski nasienne; dojrzewają w ciągu jednego roku i opadają w całości. Nasienie zrośnięte ze skrzydełkiem, bez żywicy; liścieni 6—12.

Z około 6 gatunków jedlic, w zachodniej części Ameryki Północnej występują 2, pozostałe rosną we wschodniej Azji. W Polsce jest uprawiany tylko jeden gatunek.

j/jedlica-pseudotsuga.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)