Choina zachodnia

Tsuga heterophylla SARG. — choina zachodnia

choina zachodnia choina zachodnia Drzewo wysokości 30—60 (70) m i pierśnicy 0,6—1,2 (2,5) m; najwyższe z 4 gatunków choin amerykańskich. Podobne do choiny kanadyjskiej, od której różni się wąską koroną, długim, biczowatym pędem wierzchołkowym, równowąskimi igłami tak samo piłkowanymi i nie wykrojonymi na wierzchołku (dł. do 18 mm), które są ułożone luźno i mają szerokie, białe paski na dolnej stronie, nie odcinające się wyraźnie od wąskich, zielonych brzegów igły. Szyszki długości do 3 cm, dość podobne do szyszek poprzedniego gatunku, różnią się falistym brzegiem łusek.

Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej — rejon wybrzeża Oceanu Spokojnego, od Alaski na Północy, do Kalifornii na południu, dochodzi na północy do 800 m, a na południu do 2100 m n.p.m., tworząc lasy mieszane. Gatunek bardzo ważny gospodarczo ze względu na wykorzystanie drewna i dużą produkcyjność.

Do Europy przywieziona w 1851 r., rozpowszechniona w strefie wybrzeża Atlantyku (we Francji, Belgii, Anglii), gdzie odnawia się z samosiewu. Rośnie szybciej niż T. canadensis.

drewno

W Polsce rzadko spotykana, chociaż dotychczasowe wyniki jej hodowli na terenach północno-zachodnich są zachęcające do dalszych prób w gospodarstwie leśnym.

c/choina-zachodnia.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)