Spis treści

Technika prac zrębowych - ścinka i obalanie drzew

Ogólne zasady ścinki i obalania drzew

Ogólne zasady ścinki drzew, których znajomość jest konieczna do realizacji dalej przedstawionych technik szczegółowych.

  1. Nie wolno podchodzić do drzew zawieszonych na linii lub urządzeniu energetycznym. Nie wolno także ścinać i obalać drzew, które mogą sięgnąć linii lub urządzeń energetycznych lub telekomunikacyjnych, bez odpowiedniego nadzoru. Ich ściągnięcie lub ścinka mogą się odbywać tylko pod stałym nadzorem osób uprawnionych przez właściciela (dysponenta) linii lub urządzenia.
  2. Promień strefy zagrożenia przy ścince i obalaniu drzew wynosi co najmniej dwie wysokości ścinanych drzew.
  3. Na stanowisku roboczym mogą przebywać tylko osoby uprawnione, które powinny znajdować się przy pniu ścinanego drzewa. Drwal musi upewnić się, że w strefie zagrożenia nie znajdują się inne osoby.
  4. Ścinkę i obalanie drzew o średnicy w miejscu cięcia większej niż 20 cm należy wykonywać za pomocą pilarki i odpowiedniego sprzętu pomocniczego (dżwigni-obracaka lub tyczki kierunkowej - przy drzewach o średnicy w miejscu cięcia nie przekraczającej potrójnej szerokości prowadnicy pilarki, klinów lub innych urządzeń do rozwierania rzazu - przy drzewach o średnicy w miejscu cięcia większej niż potrójna szerokość prowadnicy pilarki). Ścinkę drzew o średnicy w miejscu cięcia 20 cm i mniejszej można wykonywać: pilarką bez sprzętu pomocniczego, pilarką z uchwytem pionowym, pilarką z urządzeniem tnącym na wysięgniku, narzędziami ręcznymi przy pielęgnacji upraw i w czyszczeniach wczesnych.
  5. Należy ustalić rodzaj nabiegów korzeniowych z punku widzenia ich wpływu na zakładany kierunek obalania drzewa. Można usunąć tylko nabiegi przeszkadzające, wykonując jako pierwszy rzaz pionowy.
  6. Podstawowe zasady wykonania rzazów przy ścince pilarką:

Dopuszczalne jest stosowanie następujących rzazów podcinających:

Od ścinanego drzewa należy się bezwarunkowo oddalić na odległość nie mniejszą niż 5 m, a przy drzewach do II klasy wieku nie mniejszą niż 1 m, z chwilą rozwierania się płaszczyzn rzazu ścinającego oraz podejrzenia zagrożeń (np. pękanie drzewa).

Ścinka i obalanie typowych drzew pilarką i klinami

W trakcie ścinki i obalania typowych drzew pilarką i klinami, należy przestrzegać następujących zasad:

Kliny długość szerokość wysokość
kliny drewniane, z tworzyw i stopów 180 70 20,30,40
kliny żelazne 270 60 40

Źródło:
Praca zbiorowa „Poradnik użytkowania lasu” Warszawa 2000
Laurow Z. „Pozyskiwanie drewna” Warszawa 1999