Maszyny ścinkowo-układające

Praca maszyn ścinkowo-układających polega na ścinaniu drzew i ich układaniu w wiązkach lub w pasach. Tak przygotowane drzewa mogą być traktowane na wiele różnych sposobów - okrzesane, z ewentualną wyróbką sortymentów, za pomocą pilarki bądź maszyn specjalistycznych, np. procesora, lub też zrębkowane. Mogą być także zerwane do drogi wywozowej, a następnie okrzesane, z wyróbką lub bez, albo wywiezione w całości.

Konstrukcja maszyn ścinkowo-układających jest bardzo prosta. Na podwoziu kołowym lub gąsienicowym jest montowany specjalny wysięgnik lub żuraw hydrauliczny, na którym zawieszona jest głowica ścinkowa. Przykładem maszyny ścinkowo-układającej na podwoziu kołowym była dosyć popularna swego czasu w Polsce głowica ND-600 montowana na ładowarce Ł-34. Podwozie gąsienicowe jest szczególnie przydatne podczas pracy na podłożu o mniejszej nośności i na stokach o dużym nachyleniu. Maszyny ścinkowo-układające zbudowane na podwoziu gąsienicowym są obecnie popularne w Ameryce Północnej, Australii i Azji.

Timberjack 608B jest typową maszyną ścinkowo-układającą na podwoziu gąsienicowym. Może być stosowana zarówno do wykopania trzebieży jak i cięć rębnych.

Timberjack 608

Podstawowe dane techniczne maszyny ścinkowo-układającej Timberjack 608B

Niektóre maszyny ścinkowo-układające dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów poziomujących kabinę mogą pracować na stromych stokach. Zakresy poziomowania kabiny Timberjack 608L przedstawiają się następująco:

W pierwszych konstrukcjach głowic ścinkowych elementem tnącym były napędzane hydraulicznie noże, podobnie zresztą jak we wspomnianej wcześniej ND-600. Obecnie są to najczęściej piły łańcuchowe lub tarczowe. Konstrukcja chwytaków umożliwia zgromadzenie w głowicy kilku drzew.


Źródło: Praca zbiorowa „Poradnik użytkowania lasu” Warszawa 2000